Nauki przedmałżeńskie

Osoby mające zamiar zawarcia sakramentu małżeństwa w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczynają swoje bezpośrednie przygotowanie do tego sakramentu z chwilą zgłoszenia się do kancelarii w parafii narzeczonej lub narzeczonego.

Przygotowanie wcześniejsze (tzw. dalsze) prowadzone jest zwykle w ramach katechezy szkolnej, która obejmuje szereg tematów z dziedziny życia małżeńskiego i rodzinnego.

Natomiast na przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych składają się:
- spotkania w poradnictwie rodzinnym oraz
- uczestnictwo w naukach przedślubnych (tzw. katecheza przedmałżeńska).

Spotkania w poradnictwie rodzinnym
prowadzone są przez osoby świeckie, pracowników poradnictwa rodzinnego i związane są z podejmowaniem następujących tematów z zakresu problematyki życia małżeńskiego:
- wartość umiejętności rozpoznawania płodności dla budowania więzi małżeńskich.
- omówienie dwóch kart ćwiczeń reguł oznaczania faz płodności i niepłodności.
- omówienie zagrożeń dla miłości małżeństwa i zdrowia.

Poradnictwo rodzinne odbywa się w parafii, w której przeprowadzane są formalności związane z zawarciem małżeństwa.

Poradnictwo obejmuje trzy spotkania, z których pierwsze odbywa się zaraz po zgłoszeniu zamiaru zawarcia sakramentu małżeństwa. Termin drugiego i trzeciego ustala prowadzący poradnictwo z każdą parą indywidualnie w odstępach minimum dwutygodniowych.

Nauki przedślubne
prowadzone są przez kapłana naszej parafii oraz osobę świecką. Spotkania organizowane są dwa razy w roku: w Wielkim Poście oraz we wrześniu.

Najbliższe nauki przedślubne odbędą się w 2019 roku w terminach: 11-14 marca oraz 9-12 września (zawsze godz. 19.00, sala w domu parafialnym). Zapisy dokonywane są podczas pierwszego spotkania. Nie ma zatem potrzeby wcześniejszego, np. telefonicznego deklarowania chęcia uczestnictwa w naukach.

Cztery nauki przedślubne zawierają następujące bloki tematyczne:
- Życie katolickie budowane na fundamencie przykazań Bożych i sakramentów świętych
Sakrament małżeństwa
- Miłość małżeńska
Ewangelia życia zadaniem małżonków i rodziców katolickich
- Czystość w służbie miłości małżeńskiej
Rodzina wspólnotą życia i miłości
- Małżeństwo i rodzina w sytuacji kryzysowej
Styl życia rodziny chrześcijańskiej i jej tradycje.