Żywy Różaniec

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy.
Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku.
Członkowie Żywego Różańca, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu.
Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą.

Program duchowy Żywego Różańca obejmuje:
1. wypraszanie miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo Maryi, Matki Bożej;
2. troskę o wzrost wiary w duszach ludzkich;
3. krzewienie modlitwy różańcowej;
4. wspieranie misyjnej działalności Kościoła;
5. troskę o wierność nauczaniu Kościoła – za wzorem św. Dominika.

Zadania i obowiązki członków Żywego Różańca:
1. codzienne rozważanie jednej wyznaczonej tajemnicy różańca świętego; opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego;
2. udział w miesięcznym spotkaniu formacyjnym połączonym ze zmianą tajemnic;
3. uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła;
4. rozszerzanie czci Najświętszej Maryi Panny przykładem życia i działalnością apostolską, zwłaszcza przez krzewienie modlitwy różańcowej;
5. odważne stawanie w obronie wiary;
6. udział w pogrzebie członka Żywego Różańca należącego do tej samej róży.

W naszej parafii również działa Żywy Różaniec, skupiony w sześciu różach.

Są to: Róża św. Józefa, Róża św. Mikołaja, Róża św. Barbary, Róża św. Katarzyny, Róża Niepokalanego Serca Maryi oraz Róża św. Jana Pawła II.

Wymiana tajemnic odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 11.00.

Opiekunem wspólnoty jest ks. Proboszcz.

109 0.08120584487915